Jak przygotować projekt okładki do druku?

Jak przygotować projekt okładki do druku?

Jak przygotować wkład książki, aby wydruk okazał się dla nas satysfakcjonujący, a drukarnia nie odrzuciła projektu pisaliśmy już w ostatnim artykule. Dzisiaj, zajmiemy się tematem równie ważnym, czyli projektowaniem okładki. W wielu przypadkach to właśnie okładka decyduje o tym, czy czytelnik będzie zainteresowany zakupem i zdecyduje się sięgnąć po naszą książkę. Tym bardziej warto poświęcić jej nieco więcej czasu.

Spis treści:

 1. Jakie informacje powinny znaleźć się na okładce książki?

 2. Przygotowanie okładki książki do druku

 3. Grzbiet książki

 4. Projekt okładki książki dla dzieci

 5. Ciekawa okładka kluczem do sukcesu

 6. Ile kosztuje wydrukowanie własnej książki?

 7. Podsumowanie

Jakie informacje powinny znaleźć się na okładce książki?

Praktycznie niemożliwe jest znalezienie dwóch jednakowych projektów okładek. Okładki różnią się od siebie w zależności od gatunku książki i grupy docelowej odbiorców. Każda okładka zawiera jednak kilka elementów obowiązkowych:

 • Tytuł: Czyli najważniejszy element dobrze zaprojektowanej okładki. W przypadku trylogii i dłuższych serii popularne jest również zamieszczanie podtytułów.

 • Imię i nazwisko autora/ów: Podpisanie książki imieniem i nazwiskiem autora/ów jest drugim najważniejszym elementem, którego nie może zabraknąć na okładce książki do druku. Czasami to właśnie znane nazwisko bardziej przyciąga odbiorcę niż intrygujący tytuł.

 • Nazwa wydawnictwa: Jeśli wydajemy książkę przy pomocy wydawnictwa, konieczne będzie również wygospodarowanie miejsca na jego nazwę. Z reguły niewielkich rozmiarów logo wydawnictwa nie zaburza projektu graficznego i nie odbiera uroku profesjonalnej okładce. W przypadku mało rozpoznawalnych pisarzy, lokowanie wydawnictwa może działać na korzyść autora.

 • Kod kreskowy: To podstawowy element książki, wymagany przez sieci handlowe oraz internetowe platformy sprzedażowe. Za zapewnienie kodu kreskowego odpowiedzialny jest przeważnie wydawca. W przypadku, gdy książkę wydajemy sami konieczne będzie zamówienie kodu przez internetową platformę gs1pl.org. O tym co jeszcze jest potrzebne do samodzielnego wydania książki, kompleksowo opisujemy w artykule o self-publishingu

 • Numer ISBN: W przeciwieństwie do kodu kreskowego, posiadanie numeru ISBN nie jest w Polsce obowiązkowe. Warto jednak go posiadać, chociażby dlatego, że jego wyrobienie i utrzymanie nic nas nie kosztuje. Jak można się o niego starać? Przeczytasz tutaj.

 • Numer edycji: Jeśli książka była już kiedyś dostępna w sprzedaży, warto zaznaczyć informację o aktualnym numerze wydania. Często stosowanym zabiegiem jest dodanie na okładce informacji o celu ponownego wydania książki (odświeżenie szaty graficznej, zaktualizowanie treści lub poprawienie błędów).

 • Elementy promocyjne: Dostarczenie dodatkowych informacji na temat książki jest zawsze bardzo wartościowym elementem wpływającym pozytywnie na odbiór przez czytelnika. Do popularnych elementów promocyjnych zamieszczanych na okładkach należą recenzje znanych osób, krótkie i angażujące opisy fabuły, a także informacje o zdobytych nagrodach i wyróżnieniach (w przypadku, gdy książka ma już za sobą debiut wydawniczy).

Przygotowanie okładki książki do druku

Kompletna okładka składa się z przodu (frontu), tyłu oraz grzbietu. Podobnie jak w przypadku projektowania wnętrza książki, nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiednich wymiarów naszej okładki i przygotowaniu pliku zgodnie z panującymi standardami.

Na przedniej i tylnej stronie okładki należy zachować odstęp 7 mm od linii cięcia (w przypadku okładki miękkiej) i 10 mm (w przypadku okładki twardej). Dodatkowo, projekt netto okładki miękkiej należy powiększyć o spady (3 mm), a projekt netto okładki twardej o zawinięcie (18 mm).

Brak spadów może spowodować, że wydruk będzie nierówny a treści zostaną przycięte. Natomiast pominięcie marginesów w projekcie sprawi, że tekst będzie wyglądał na pochyły względem brzegu okładki.

Grzbiet książki

Grzbiet książki to powierzchnia boczna w miejscu łączenia kartek lub składek. Znajduje się między przodem a tyłem okładki. Książki często są ustawiane na sklepowych półkach tak, że widać jedynie ich grzbiety. Niejednokrotnie to właśnie ta część okładki odpowiada za tak zwane pierwsze wrażenie. Jakie zasady obowiązują podczas projektowania grzbietów? Przede wszystkim, grzbiety książek o grubości nieprzekraczającej 6 mm nie powinny zawierać żadnych tekstów oraz grafik (w tym również logo). W przypadku grubszych książek, należy pamiętać o zachowaniu ok. 2 mm odstępu między elementami projektu a krawędzią.

Podobnie, jak podczas przygotowania wkładu, wszystkie czcionki użyte w projekcie powinny zostać dołączone do pliku (lub przekształcone na krzywe). Grafiki należy dostarczyć w przestrzeni barw CMYK w wysokiej rozdzielczości odpowiedniej dla wydruku kolorowego lub w skali szarości (Grayscale), jeśli zdecydowaliśmy się na okładkę monochromatyczną.

Projekt okładki książki dla dzieci

Książki występują w bardzo wielu różnych gatunkach literackich. Warto zadbać o to, aby okładka wpasowała się w dany nurt a jednocześnie wyróżniała na tle konkurencji. Książki adresowane są zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Podczas, gdy projektowanie okładek książek skierowanych do dorosłych czytelników nie podlega ogólnym regułom, wszystkie dobrze zaprojektowane okładki książek dla dzieci mają kilka cech wspólnych.

Przed przystąpieniem do projektowania ważne jest, aby zrozumieć grupę docelową odbiorców. Dzieci w wieku przedszkolnym wykazują zainteresowanie zupełnie innym stylem niż nastolatki. Jasne i żywe kolory przyciągną większość młodszych dzieci. Dla starszych duża ilość kolorów na okładce nie jest już tak kluczowa i nie stanowi wyznacznika zainteresowania.

W literaturze dziecięcej bardzo dużą rolę odgrywają ilustracje. W miarę możliwości warto skorzystać z usług profesjonalnego ilustratora i to jemu zlecić zaprojektowanie części graficzne okładki. Warto na niej umieścić wizerunek bohaterów książki, z którymi dzieci często się utożsamiają. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór prostej typografii, który ułatwi czytanie dzieciom, które nie są jeszcze biegłe w tej sztuce.

Zanim zatwierdzisz ostateczny projekt okładki, przetestuj go na grupie docelowej dzieci lub rodziców. Ich opinie mogą być cenne w poprawianiu i ulepszeniu projektu.

Okładka książki dla dzieci powinna być atrakcyjna, kreatywna i zachęcająca do sięgnięcia po książkę. To pierwszy krok do przyciągnięcia uwagi młodych czytelników i zachęcenia ich do odkrywania magicznego świata literatury.

Ciekawa okładka kluczem do sukcesu

Wiemy już, że na okładce powinny znaleźć się najważniejsze informacje, które pozwolą czytelnikowi od razu określić kto jest autorem książki, jaki jest jej tytuł oraz na podstawie stylu graficznego ilustracji wywnioskować jaki gatunek reprezentuje. Profesjonalny projekt okładki książki można urozmaicić o uszlachetnienia druku. Lakier strukturalny, lakier UV 3D, hot stamping i wiele innych opcji dają nieskończenie wiele możliwości uatrakcyjniania wydruku.

Ile kosztuje wydrukowanie własnej książki?

Bywa, że początkujący autorzy nie mają możliwości logistycznych lub finansowych, aby skorzystać z tradycyjnych metod drukowania w dużych nakładach. W tym przypadku z pomocą przychodzi metoda POD, czyli profesjonalny druk książek na życzenie. To rewolucyjne rozwiązanie, które raz na zawsze pozwala zażegnać problem z magazynowaniem dużej ilości egzemplarzy, a także nie jest tak bardzo obciążające dla kieszeni zleceniodawcy co klasyczny model druku.

Przed przesłaniem zlecenia do drukarni warto skorzystać z internetowego kalkulatora wyceny książki, który pozwala na wstępne oszacowanie spodziewanych kosztów. Natomiast techniczne aspekty takie jak wymagane spady, marginesy, parametry grafik oraz tekstów najlepiej skonsultować bezpośrednio ze specjalistami z drukarni.

Podsumowanie

Projektowanie okładki do książki jest bardzo usystematyzowanym procesem. Znając wymagania drukarni jesteśmy w stanie samodzielnie zaprojektować okładkę do książki lub przynajmniej wstępnie zaplanować jej wygląd.

Okładka niejednokrotnie staje się głównym wyznacznikiem, na podstawie którego czytelnik decyduje się na zakup. Na projektowanie okładki warto zatem poświęcić trochę więcej czasu i dopracować ją tak, aby cieszyła oko zarówno twórców jak i odbiorców.Powered by MasterApps