Print On Demand - jak drukować książki bez dużego wkładu finansowego?

Print On Demand - jak drukować książki bez dużego wkładu finansowego?

Jeszcze nie tak dawno wydanie książki wiązało się z niemałymi wydatkami. Już na samym stracie konieczne było zamówienie nakładu odpowiadającego szacowanej ilości sprzedanych egzemplarzy, wynajęcie miejsca magazynowego i znalezienie odpowiedniej lokalizacji do sprzedaży swoich publikacji. Dla początkujących Twórców spore wydatki, które nie podlegały gwarancji zysku, były często przeszkodą powstrzymującą ich skutecznie od rozpoczęcia sprzedaży własnej książki. Wraz z rozwojem branży poligraficznej i zwiększania się jej roli w biznesie, coraz większy udział w dystrybucji produktów zyskał model Print On Demand, który obecnie pozwala nawet niewielkim Autorom rozpocząć sprzedaż swoich dzieł.

Spis treści:

 • Co to jest Print On Demand

 • Jak działa model POD i POD+?

  • Dla kogo POD

  • Dla kogo POD+

 • Zalety drukowania na życzenie

  • Jasne warunki współpracy

  • Niski próg wejścia

  • Międzynarodowa dystrybucja

  • Oszczędność czasu i pieniędzy

 • POD - od wydruku po wysyłkę

Co to jest Print On Demand

Print On Demand to model biznesowy, który odnosi się do drukowania produktów dopiero w momencie, gdy Klient złoży zamówienie. Oznacza to, że produkty nie są przechowywane w magazynach, a drukowanie
i realizacja zamówienia odbywają się na życzenie. Książki drukowane w systemie POD jakością i wyglądem nie różnią się od ich wysokonakładowych odpowiedników. Wykorzystanie modelu POD sprawia, że duże koszty jednorazowej dystrybucji są dzielone na pojedyncze zamówienia, a ryzyko produkcji nadmiarowego nakładu praktycznie nie istnieje.

Jak działa model POD i POD+

Decydując się na współpracę z drukarnią SOWA, skorzystać można z dwóch rodzajów druku na żądanie: standardowego POD i nowatorskiego systemu POD+. Oba modele opierają się na podobnych założeniach,
a różnicę stanowi wielkość partii, w jakich drukowana jest publikacja, dostępne formaty oraz możliwość doboru uszlachetnienia. Wybierając model POD jednorazowo można wydrukować od 1 do 250 egzemplarzy dzieła. Jeśli jednak szacujemy, że sprzedaż naszej publikacji będzie większa, skorzystać możemy z modelu POD+, w ramach którego istnieje możliwość jednorazowego druku od 250 do 1500 egzemplarzy przy założeniu, że cały nakład nie będzie mniejszy niż 1000 sztuk oraz większy niż 10 000 sztuk.

W wariancie podstawowym POD dostępne są standardowe formaty druku oraz uszlachetnienie w formie folii
o błyszczącym wykończeniu. POD+ to rozwiązanie dające większą możliwość personalizacji, gdzie do wyboru mamy wszystkie wielkości wydruku oraz uszlachetnienia, tj. foliowanie, wybiórczy lakier UV czy hot stamping. POD to zatem rozwiązanie ekonomiczne, które sprawdzi się przy projektach, gdzie głównym wyznacznikiem jest jednorazowy koszt druku. POD+ to bardziej rozbudowana opcja dająca większą swobodę w konfiguracji zamówienia, jednocześnie wymagająca nieco większych zasobów finansowych.

Niezależnie od tego, jaka opcja zostanie wybrana, pozostałe aspekty realizacji są niezmienne, co oznacza, że drukować można publikacje mające od 36 do 980 stron i na każdym gatunku papieru.

Dla kogo POD

Model POD jest odpowiedni dla Autorów, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku i nie są pewni sprzedaży swoich tytułów. Rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku małych Wydawców, którzy działają na mniejszych rynkach bądź w konkretnych niszach. Model druku na żądanie daje możliwość samodzielnej obsługi i dystrybucji zamówień przez takie osoby bądź podmioty, które ze względu na bardzo niewielką ilość sztuk
w jednorazowym nakładzie, nie chcą tworzyć dodatkowych stanów magazynowych. Standardowy model POD to również rozwiązanie korzystne dla Autorów starszych pozycji, które nie są już tak chętnie kupowane. Dzięki możliwościom jakie daje to rozwiązanie, pozycja może być drukowana według potrzeb nawet pojedynczych Klientów.

Dla kogo POD+

System POD+ warto stosować wtedy, kiedy znana jest grupa docelowa odbiorców, a tym samym możliwe jest oszacowanie ilości sprzedawanych egzemplarzy, np. w formie przedpremierowych zamówień. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku możliwość łatwego zlecania wydruku partiami bez obaw o dodatkowe koszty, ponieważ to drukarnia przejmuje większość obowiązków spoczywających na Wydawcy.

ie minimalnej inwestycji. Dzięki współpracy z drukarnią SOWA, Klient zostaje odciążony od wszystkich procesów związanych z zarządzaniem zleceniami: drukowaniem i wysyłką, a w modelu POD+ również magazynowaniem. Jedynymi obowiązkami zleceniodawcy jest promocja swojego produktu i zbieranie zleceń.

Zalety drukowania na życzenie

Jasne warunki współpracy

Zasada działania jest prosta, najpierw sprzedajesz, potem drukujesz. Drukowanie książek w systemie POD
i POD+ jest z reguły szybkie i nie wymaga ingerencji zamawiającego w cały proces. Czas potrzebny na wydruk w modelu POD ustalany jest indywidualnie. Drukowanie jednej partii książek w oprawie miękkiej klejonej
w systemie POD+ zajmuje 5 dni roboczych, a partii książek w oprawie twardej klejonej 10 dni roboczych.

Niski próg wejścia

Rozpoczęcie działalności z wykorzystaniem modelu POD lub POD+ wymaga zazwyczaj mniejszych inwestycji niż tradycyjne modele biznesowe. Jedną z głównych zalet druku na żądanie jest brak potrzeby zarządzania magazynem, co zmniejsza koszty i ryzyko związane z nadmiarem produktów, które się jeszcze nie sprzedały. Sprzedawcy mogą łatwo dodawać nowe produkty do swojego asortymentu i rozszerzać działalność, bez konieczności inwestowania w dodatkowe zasoby.

Międzynarodowa dystrybucja

Dzięki współpracy z drukarniami o ugruntowanej pozycji na rynku, bez wysiłku można dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Drukarnia SOWA ma możliwość automatycznego udostępniania książek na portalach takich jak Empik.com, Allegro.pl, w sieciach sprzedaży hurtowej Liber S.A., Wit-Mir oraz wielu innych sklepach, hurtowniach i księgarniach. Książki dystrybuowane są na terenie całej Unii Europejskiej, a zamówienia dla Klientów hurtowych i detalicznych realizowane codziennie. Dostawa odbywa się za pomocą sprawdzonych firm kurierskich.

Optymalizacja procesów

POD to kompletne rozwiązanie do publikowania, które wymaga jedynie minimalnej inwestycji. Dzięki współpracy z drukarnią SOWA, Klient zostaje odciążony od wszystkich procesów związanych z zarządzaniem zleceniami: drukowaniem i wysyłką, a w modelu POD+ również magazynowaniem. Jedynymi obowiązkami zleceniodawcy jest promocja swojego produktu i zbieranie zleceń.

POD - od wydruku po wysyłkę

Podsumowując, druk na życzenie to ciekawe rozwiązanie dla Autorów posiadających niewielkie fundusze na rozpoczęcie sprzedaży swoich książek. Szczególnie powinni zainteresować się nim Twórcy, którzy swoje produkty zamierzają sprzedawać za pomocą sklepu internetowego.

Po omówieniu szczegółów druku, zleceniodawca może zostać praktycznie całkowicie odciążony od pozostałych zadań związanych z obsługą zleceń. Drukarnia w imieniu Autora zajmuje się zarządzaniem drukiem i kolejnymi dodrukami oraz przyjmowaniem zamówień i wysyłką. Działając na korzyść Klienta na przesyłce nie zamieszcza się adresu nadawcy. Dzięki współpracy z drukarnią SOWA możliwe jest nie tylko bezpośrednie docieranie do Klientów, ale także za pomocą platform tj. Empik czy Allegro. Zapoznaj się z pełną ofertą drukarni SOWA i wydawaj książki bez obaw o nakłady finansowe.Powered by MasterApps