Papier powlekany vs niepowlekany: kluczowe różnice i zastosowania

Papier powlekany vs niepowlekany: kluczowe różnice i zastosowania

Wybierając rodzaj papieru do projektów drukarskich, często pojawia się pytanie: jaki rodzaj papieru będzie najlepszy? Decyzja między papierem powlekanym a niepowlekanym będzie mieć znaczący wpływ na końcowy efekt. Każdy z wymienionych rodzajów papieru ma swoje unikalne cechy, które determinują, jak będzie prezentować się druk i jakie wrażenia zostawi w oczach odbiorcy. Warto przyjrzeć się bliżej tym dwóm kategoriom papieru i dowiedzieć się, jakie korzyści i możliwości niesie ze sobą każdy z nich. W poniższym artykule zgłębimy temat papieru powlekanego i niepowlekanego, aby pomóc dokonać świadomego wyboru.

Spis treści:

 1. Papier powlekany

 • Rodzaje papieru powlekanego

 • Papier powlekany a ekologia

 1. Papier niepowlekany

 2. Czy wybór papieru ma wpływ na kolory wydruku?

 3. Który papier jest bardziej funkcjonalny?

 • Różnice w budżecie

 1. Wybór zależy od potrzeb

______________________________________________________________________________________________

Papier powlekany

Papier powlekany, jak sama nazwa na to wskazuje, pokryty jest cienką powłoką mieszanki pigmentowo-klejowej. Jest to struktura o unikalnych właściwościach sprawiających, że jest idealny do projektów, które mają być nie tylko piękne wizualnie, ale także przyjemne w dotyku. Co sprawia, że ten rodzaj papieru jest tak wyjątkowy?

Gładkość, która kusi zmysły

Papier powlekany jest jak jedwab pod palcami. Dzięki swojej gładkiej powłoce, nie tylko sprawia, że drukowane obrazy i kolory wyglądają luksusowo, ale także zachwycają w dotyku.

Elegancki połysk

Dzięki dwuwarstwowej budowie, papier ten emanuje elegancją i wytrzymałością. To idealny wybór dla projektów, które mają reprezentować luksus i prestiż. Wyróżniamy także papier powlekany o matowym wykończeniu, który idealnie sprawdzi się w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

Druk wielobarwny

Papier powlekany jest stworzony z myślą o druku wielobarwnym. To na nim kolory nabierają głębi i intensywności, zapewniając doskonałe odwzorowanie barw nawet w cieniach i półcieniach, co czyni każdy projekt niezwykle efektownym.

Papier powlekany to nie tylko gadżet dla koneserów, ale także wszechstronny materiał, który sprawdzi się w wielu projektach:

 • Ulotki, które zachwycą klientów swoją elegancją.

 • Katalogi produktowe, które podkreślą wyjątkowość marki.

 • Plakaty, które będą przyciągać wzrok każdego przechodnia.

 • Zaproszenia, które zapadną na długo w pamięci gości.

 • Foldery, które zrobią wrażenie na klientach.

 • Magazyny i czasopisma, które będą czytane z przyjemnością.

 • Fotografie, które nabiorą nowego wymiaru.

Rodzaje papieru powlekanego

Papier powlekany błyszczący

Papier powlekany błyszczący charakteryzuje się gładką i lśniącą powierzchnią. Powłoka błyszcząca nadaje mu połysk, który sprawia, że doskonale nadaje się do druku projektów, w których ważna jest głębia kolorów i ostrość szczegółów. Jest idealny do reprodukcji zdjęć i obrazów. Z drugiej strony, jest bardziej podatny na odbijanie światła, co może być wadą w przypadku materiałów, które będą eksponowane w miejscach o dużej ilości światła i refleksji.

Papier powlekany matowy

Papier powlekany matowy ma gładką powierzchnię, ale jest pozbawiony połysku. Kolory na tym rodzaju papieru są bardziej stonowane i mniej intensywne niż na papierze błyszczącym.Jest często wybierany do projektów, które wymagają eleganckiego, stonowanego wyglądu, takich jak zaproszenia, broszury lub katalogi. Papier powlekany matowy jest mniej podatny na odbijanie światła, co sprawia, że jest bardziej czytelny i nadaje się do materiałów, które będą oglądane w różnych warunkach oświetleniowych.

Papier powlekany jedwabny

Papier powlekany jedwabny (nazywany również satynowym) to coś pomiędzy powierzchnią błyszczącą a matową. Ten rodzaj papieru jest zazwyczaj wybierany do projektów, które wymagają umiarkowanego połysku i bardziej stonowanych kolorów. Nadaje się zarówno do druku tekstowego, jak i graficznego. Jest odpowiedni do różnych zastosowań, od materiałów marketingowych po zaproszenia ślubne.

Papier powlekany a ekologia

Co warto wiedzieć, surowiec wykorzystywany do produkcji papieru powlekanego pochodzi z odzysku. Oznacza to, że do jego produkcji używa się już istniejącego papieru, co redukuje potrzebę wycinania drzew. Produkowany jest również w procesie krótszym niż inne rodzaje papieru, dzięki czemu przyczynia się do mniejszego zużycia energii i zasobów. Niestety jego wadą jest fakt, że ze względu na powłokę uszlachetniającą, nie podlega recyklingowi.

Papier niepowlekany

Papier niepowlekany, spopularyzowany pod nazwą ,,offset standard”, w przeciwieństwie do swojego powlekanego odpowiednika, nie posiada dodatkowej warstwy powłoki uszlachetniającej. To, co go wyróżnia, to jego porowata struktura, która pozwala farbie drukarskiej wsiąkać w materiał, nadając drukom delikatny, ciepły wygląd. Dzięki temu idealnie nadaje się do ręcznego zapisywania oraz do druku w domowych i biurowych warunkach.

Papier niepowlekany, choć delikatniejszy w porównaniu z papierem powlekanym, oferuje niezwykłą wszechstronność. Jest nie tylko lekki, ale również ekonomiczny. Dlatego stanowi doskonały wybór dla projektów tak różnorodnych, jak:

 • Ulotki, które przenikają treścią i wyrazistością.

 • Książki, które przenoszą nas w świat literatury.

 • Notesy, które są naszymi wiernymi towarzyszami.

 • Kalendarze, które uporządkowują czas.

 • Gazety, które informują nas o świecie.

 • Koperty, które chronią naszą korespondencję.

Papier niepowlekany jest bardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, chłonięcie wody oraz uszkodzenia mechaniczne. Posiada również wiele wariantów tekstury oraz wykończenia, dzięki czemu znajduje więcej zastosowań.

Czy wybór papieru ma wpływ na kolory wydruku?

Kiedy myślimy o druku, często skupiamy się na jakości grafik, tekście czy kompozycji, natomiast rzadko kiedy rozmyślamy nad wpływem rodzaju papieru na kolor naszych projektów. Okazuje się, że rodzaj papieru może mieć ogromny wpływ na to, jak kolory prezentują się na wydruku.

Papier powlekany pokrywany jest cienką powłoką, która zmniejsza jego porowatość. Dzięki temu możemy uzyskać żywe barwy, nawet w jaskrawych kolorach z wysokim kontrastem i wyraźnymi drobnymi elementami.

Papier niepowlekany zachowuje się w nieco inny sposób. Ze względu na jego zdolność do wchłaniania farby, kolory stają się mniej wyraziste, czasami nawet lekko stłumione. W przypadku jasnych barw, może to nie być zbyt zauważalne, ale sytuacja zmienia się, gdy do druku używamy ciemnych kolorów. Tutaj możemy uzyskać zupełnie inny odcień, niż zakładaliśmy na początku projektu.

Który papier jest bardziej funkcjonalny?

Papier powlekany doskonale współpracuje z różnymi technikami druku, takimi jak lakierowanie, powłoki UV czy tłoczenie folią. Jeśli zależy nam na dodatkowych elementach dekoracyjnych, papier powlekany będzie idealnym wyborem.

Czy jest jakieś 'ale'? Otóż tak. Papier powlekany nie zawsze jest przyjazny dla pióra czy długopisu. Jego gładka powierzchnia sprawia, że pisanie może być nieco trudniejsze, a czasami nawet nieczytelne. Ponadto, papier ten może być podatny na zarysowania i odciski palców, dlatego trzeba się z nim obchodzić ostrożnie.

Jeśli projekt wymaga dużej ilości tekstu lepszym wyborem będzie papier niepowlekany.

Posiada on jednak kilka wad, które mogą wpłynąć na finalny odbiór druku. Papier niepowlekany jest bardziej podatny na wchłanianie wody i wilgoci, co oznacza, że jest mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Może szybciej się niszczyć i tracić trwałość w porównaniu do papieru powlekanego.

Należy jednak pamiętać, że nie możemy porównywać wytrzymałości dwóch ogólnych rodzajów arkuszy papieru. Arkusz papieru niepowlekanego o większej gramaturze może być grubszy, sztywniejszy i zdecydowanie bardziej wytrzymalszy niż arkusz papieru powlekanego.

Różnice w budżecie

Papier powlekany jest zazwyczaj droższy od niepowlekanego. Powłoka uszlachetniająca, która nadaje papierowi połysk, podnosi koszty produkcji. W celu zmniejszenia wydatków, warto skorzystać z opcji papieru powlekanego jednostronnie.Ten rodzaj papieru jest często stosowany w przypadku projektów, gdzie jedna strona jest bardziej istotna od drugiej, na przykład w przypadku broszur, ulotek czy katalogów, gdzie ważniejsza jest strona prezentująca treść lub obrazy. Dzięki zastosowaniu papieru jednostronnie powlekanego, zlecenie staje się nie tylko bardziej ekonomiczne, ale także pozwala na bardziej ekologiczny wydruk niż papier dwustronnie powlekany.

Druk na papierze powlekanym może być bardziej kosztowny ze względu na potrzebę użycia specjalnych farb i technik druku, które wydobywają jego potencjał i głębię kolorów. Papier powlekany jest zwykle bardziej przyjazny dla standardowych technik druku, co może obniżyć koszty całej procedury.

Wybór zależy od potrzeb

Podsumowując, który papier jest bardziej funkcjonalny? Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnych wymogów i potrzeb. Jeśli zależy nam na profesjonalnym wyglądzie, intensywnych kolorach i efektach dekoracyjnych, papier powlekany jest idealnym rozwiązaniem. Natomiast jeśli cenimy prostotę, łatwość pisania i codzienną uniwersalność - papier niepowlekany spełni te oczekiwania.Powered by MasterApps