Druk cyfrowy a offsetowy - poznaj najważniejsze różnice

Druk cyfrowy a offsetowy - poznaj najważniejsze różnice

W świecie pełnym barw, kształtów i kreatywności, druk stał się nie tylko narzędziem komunikacji, ale rozbudowanym medium pozwalającym wyrażać siebie w rozmaity sposób. Rozwój poligrafii na przestrzeni lat przekształcił to, co kiedyś było prostą formą ekspresji, w potężne narzędzie, z którego można czerpać wiele korzyści.

Poczynając od czasów wynalezienia przez Gutenberga ruchomej czcionki aż po nowoczesne maszyny poligraficzne potrafiące idealnie odwzorować cyfrowy projekt, druk zaczął oferować coraz to więcej możliwości pozostawiając jednocześnie trudny wybór wszystkim wydawcom, autorom i przedsiębiorcom. Który rodzaj druku wybrać?

Druk cyfrowy czy offsetowy

Obecnie, do popularnych technik druku zaliczamy druk offsetowy i druk cyfrowy. Pierwsza technologia znana jest już od wielu lat, a ciągłe jej doskonalenie pozwoliło na wypracowanie wysokiej jakości rozwiązanie. Offset oprócz jakości gwarantuje również optymalizację kosztów w przypadku dużych, powtarzalnych nakładów.
Po drugiej stronie stoi natomiast zyskująca na popularności “cyfra”, czyli druk cyfrowy. Do niedawna druk cyfrowy był oceniany gorzej od druku offsetowego, natomiast rozwój technologii cyfrowej pozwolił na uzyskanie jakości porównywalnej, a w niektórych przypadkach nawet przewyższającej technologię offsetową.

Druk offsetowy a cyfrowy - najważniejsze różnice

To co różni druk cyfrowy od druku offsetowego to głównie sposób w jaki projekt przekazywany jest na podłoże drukowe.

Podczas drukowania metodą cyfrową, obraz przekazywany jest bezpośrednio z komputera na maszynę drukarską, która interpretuje cyfrowy plik i generuje wydruk wyłącznie na jego podstawie. Konwersja pliku cyfrowego na medium fizyczne odbywa
i stosunkowo nieskomplikowanemu procesowi przygotowawczemu, druk cyfrowy daje szereg możliwości związanych z kontrolą całego nakładu oraz personalizacją nawet pojedynczych egzemplarzy.

Proces drukowania offsetowego jest zdecydowanie bardziej złożony, przez co użycie tej metody wymaga większego doświadczenia od operatora oraz większej ilości czasu poświęconego na kalibrację i przyrząd maszyny poligraficznej. Jeszcze przed przystąpieniem do właściwego drukowania należy przygotować wałek, który odgrywa rolę medium pośredniego pomiędzy wytrawioną zgodnie z projektem matrycą, a podłożem drukowym. Wydruki wymagają również przygotowania pliku w sprecyzowanej przestrzeni barw CMYK
( C-cyjan, M-magenta, Y-yellow, K-black).

Kiedyś różnice między drukiem cyfrowym a offsetowym były znaczne i zdecydowanie stawiały cyfrę w cieniu offsetu. Jednak obecnie wiele zależy od wykorzystywanej technologii. Przez lata druk cyfrowy był oceniany gorzej, ale rozwijająca się technologia cyfrowa pozwoliła mu zdobyć uznanie, dostarczając jakość równą,
a w niektórych przypadkach przewyższającą jakość druku offsetowego.

Co jeszcze ma wpływ na jakość wydruku?

Oczywiście, oprócz różnych metod druku, na końcową jakość realizacji, wpływ mają także inne parametry, równie ważne co technologia druku:

 • Rodzaj i gramatura papieru - dobór odpowiedniego papieru może wpływać na ostateczne wrażenia odbiorcy. Cienki papier offsetowy nadaje się do większości standardowych realizacji, natomiast bardziej szlachetny, kremowy papier typu Munken, sprawdza się przy projektach bardziej spersonalizowanych lub mających sprawiać wrażenie luksusowych. Podejmując decyzję o wydruku, warto skonsultować parametry techniczne użytego do produkcji surowca tak, aby był on zgodny z oczekiwaniami.

 • Kolorystyka - w druku offsetowym stosuje się różnorodną paletę kolorów, która może obejmować przestrzeń barw CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, blacK), a także farby specjalne, takie jak Pantone. Farby Pantone są precyzyjnie określonymi kolorami, które można uzyskać dzięki ich konkretnym recepturom.

W przypadku druku cyfrowego głównie korzysta się z przestrzeni CMYK, która pozwala na stworzenie większości kolorów. W przypadku specjalnych barw, możliwe jest ich wyłączne odzwierciedlenie za pomocą CMYK.

 • Specyfikacja techniczna - projektując do druku, warto najpierw zapoznać się z niezbędnymi informacjami zawartymi na stronie Drukarni SOWA, gdzie opisane zostały spady, marginesy, wytyczne do grafik oraz wiele więcej.

 • Format projektu - obecnie dostępne technologie umożliwiają drukowanie zarówno standardowych formatów, tj. A4, B4, B5, jak i rozmiarów niestandardowych oraz ekstremalnie dużych, tzw. druków wielkoformatowych.

Druk w różnych nakładach – wybrać offset czy druk cyfrowy?

Co warto drukować w druku offsetowy a co w cyfrowym? To pytanie, nad którym warto się zastanowić przed zleceniem wydruku do drukarni.

Metodą cyfrową drukować można z powodzeniem:

 • książki - w druku cyfrowym istnieje możliwość personalizacji i użycia danych zmiennych tzw. VDP - Variable Data Printing,

 • materiały reklamowe: wizytówki, ulotki, plakaty, broszury promocyjne, foldery, banery, bilbordy,

 • opakowania: etykiety, pudełka, torby papierowe,

 • dokumenty biurowe: raporty roczne, notatki firmowe,

 • materiały wielkoformatowe: roll-upy, stojaki reklamowe,

 • wydruki personalizowane.

 

Druk offsetowy zapewnia optymalizację w przypadku dużych nakładów, tj.:

 • książki,

 • katalogi produktowe,

 • magazyny,

 • czasopisma,

 • materiały dydaktyczne,

 • opakowania produktów spożywczych.

Jak wybrać najlepszy druk dla swojego zlecenia?

Warto pamiętać, że wybór między drukiem offsetowym a cyfrowym zależy od wielu czynników, takich jak nakład, budżet, czas realizacji, specyfika projektu i oczekiwana jakość.

Zachęcamy do skonsultowania się z drukarnią, która pomoże dobrać najlepszą metodą wydruku dla konkretnego projektu.Powered by MasterApps