Jak wydrukować książkę z PDF? Prawidłowe przygotowanie pliku

Jak wydrukować książkę z PDF? Prawidłowe przygotowanie pliku

Przygotowując publikację do druku z PDF należy przestrzegać szeregu zasad gwarantujących udany wydruk. Nieodpowiednio ustawione parametry mogą niekorzystnie wpływać na oczekiwany efekt końcowy. Przykładowo, gdy zamiast przestrzeni kolorystycznej CMYK (odpowiedniej dla materiałów drukowanych) wybierzemy RGB (odpowiednią dla materiałów cyfrowych), kolory naszej pracy mogą znacząco różnić się od tych widocznych w podglądzie. Zapominając o ustawieniu spadów narażamy naszą pracę na krzywy wydruk lub nawet odrzucenie pliku przez drukarnię. O czym jeszcze należy pamiętać? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule. Skupiamy się w nim na wielu detalach składających się na przygotowanie pliku PDF zgodnego z wymogami drukarni oraz standardami rynku wydawniczego.

Spis treści:

 1. Spady i marginesy

 2. Zdjęcia i ilustracje w książce

 3. Rozdzielczość

 4. Kolor

 5. Formatowanie tekstów

 6. Projektowanie pustych stron w publikacji

 7. Jaki format do druku?

 8. Co wpływa na cenę druku książki?

 9. Drukowanie książek z PDF - na co zwrócić uwagę?

Spady i marginesy

Przygotowanie wnętrza książki do druku rozpoczyna się już w momencie doboru parametrów pliku. Pierwszym krokiem, na którym należy się skupić jest określenie rozmiaru netto książki (zgodnie z dostępnymi formatami, np. A5, B6). Następnie powinniśmy się skupić na spadach i marginesach.

Spady to odstępy między tekstem lub grafiką a krawędziami strony. Są to puste obszary, które pozostają na zewnątrz głównego obszaru netto. Ich głównym celem jest uniknięcie przypadkowego przycięcia ważnych elementów podczas docinania papieru. Spady umożliwiają również lepszą kontrolę nad estetyką i czytelnością treści, pozwalając na poprawne wyważenie układu.

Z kolei marginesy odpowiadają za to, aby treści zawarte w książce były odpowiednio wyśrodkowane. Ich głównym zadaniem jest korekta wizualna. W przypadku przesunięć arkusza w druku, treści na stronie są dalej proste i nie występuje złudzenie pochyłego tekstu.

W celu zachowania spójności, orientacja stron w całym pliku powinna być jednakowa, a rozmiar stron powinien pokrywać się z formatem podanym w zamówieniu.

Zdjęcia i ilustracje w książce

Pojawiające się co kilka stron zdjęcia i ilustracje wpływają pozytywnie na utrzymanie zainteresowania czytelnika. Podczas przygotowania grafik do plików PDF należy postępować zgodnie z wytycznymi.

Rozdzielczość

Optymalna rozdzielczość plików kolorowych powinna wynosić 300 dpi (dla druków czarno-białych minimum 200 dpi).

Mniejsza rozdzielczość spowoduje widoczne obniżenie jakości wydruku, a wyższa niepotrzebnie zwiększy wielkość pliku, bez wpływu na jakość. Rozszerzeniem, w którym powinno zapisywać się grafiki jest TIFF z kompresją bezstratną lub JPEG w wysokiej jakości.

Kolor

Przestrzenią barwną wykorzystywaną w druku kolorowym jest CMYK (C - Cyjan, M - Magenta, Y - Yellow, K - blacK). W przypadku druku czarno-białego zaleca się wykorzystanie skali szarości (Grayscale). Wybór odpowiedniej przestrzeni kolorystycznej dla grafik jest bardzo istotny, ponieważ umożliwia wierne oddanie kolorów z pliku cyfrowego.

Dodatkowo warto wiedzieć:

 • Minimalna grubość linii czarnych i kolorowych to 0,4 pkt (0,14 mm), podczas gdy minimalna grubość linii szarych to 0,7 pkt (0,25 mm).

 • Minimalne nasycenie szarych apli to 12% (minimalna dopuszczalna wartość koloru czarnego (K) do zadrukowania powierzchni jednym kolorem wynosi 12).

Jak przygotować tekst książki?

Przed przesłaniem pliku do drukarni, warto zadbać o kompleksową weryfikację tekstów i grafik. Treść książki powinna zostać poddana korekcie przez profesjonalistę, czcionki powinny zostać ujednolicone najlepiej do jednego stylu, strony powinny być odpowiednio ponumerowane, zawierać odpowiegidnio sformatowane nagłówki i stopki.

Następnie należy zadbać o odpowiednią przestrzeń kolorystyczną. W przeważającej większości publikacji, teksty zapisywane są w czarnym kolorze. Parametry koloru czarnego do druku różnią się od cyfrowej metody osiągnięcia głębokiej czerni. Jeśli zależy nam na osiągnięciu idealnie czarnego koloru, jedynym sprawdzającym się ustawieniem jest C0 M0 Y0 K100. Czytelność poprawia również zachowanie odpowiedniej wielkości liter, nie mniejszej niż 6 px.

Krokiem, który jest bardzo często pomijany w procesie przygotowania pliku do druku jest załączenie czcionek. Zwłaszcza w przypadku niestandardowych fontów, które nie są dostępne domyślnie w każdy systemie komputerowym, istotne jest aby do pliku głównego dołączyć zastosowane czcionki. Aby problem z czcionkami nie występował można również parzekształcić je na krzywe. Krzywienie tekstów znacząco zwiększa wielkość pliku, dlatego to rozwiązanie należy stosować w momencie, gdy załączenie czcionek jest niemożliwe.

Ilość stron a oprawa książki

Czy wiesz, że objętość książki wpływa na rodzaj oprawy? To objętość wkładu książki decyduje o tym, czy możemy zrealizować oprawę danego typu, np. klejoną lub szytą drutem lub nićmi - w zależności od rekomendacji drukarni. Decydując się na oprawę klejoną, liczba stron powinna być podzielna przez 2, natomiast wybierając oprawę szytą - konieczny będzie dobór stron podzielny przez 4. Sposobem na spełnienie tego wymogu jest umieszczenie dodatkowych wakatów, czyli pustych stron znajdujących się najczęściej na początku lub końcu publikacji.

Oprócz bardzo istotnego wnętrza, elementem składowym książki jest również jej okładka. Przed przystąpieniem do projektowania okładki, należy pamiętać o zapisaniu jej w innym pliku niż cały wkład. Okładka różni się od wnętrza książki grubością, dostępnymi uszlachetnieniami i sposobem składania, przez co parametry pliku z okładką są z reguły inne niż parametry środka. Okładka niejednokrotnie staje się głównym wyznacznikiem, na podstawie którego czytelnik decyduje się na zakup. Warto poświęcić jej nieco więcej czasu i dowiedzieć się jak przygotować projekt okładki, która zachęca do zakupu oraz jak przygotować plik PDF dla drukarni z projektem okładki.

Jaki format do druku?

Na końcowym etapie przygotowania pliku do druku należy zastanowić się jakie parametry zapisu powinniśmy ustawić? Jakie rozszerzenie wybrać, aby poprawnie dostarczyć plik do drukarni? Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym formatem jest wspomniany PDF. Przygotowując plik do druku możemy skorzystać z zapisu w dwóch normach ISO. Jeśli publikacja ma być drukowana offsetowo, plik PDF należy zapisać w wersji PDF/X-1a. Jeśli natomiast druk ma być cyfrowy, plik należy zapisać w formacie PDF/X-4.

Co wpływa na cenę druku książek z PDF?

Na cenę wydruku książki z PDF wpływa kilka czynników. Oprócz wybranego formatu, wziąć pod uwagę należy również rodzaj papieru, rodzaj oprawy oraz dodatkowe uszlachetnienia.

Obecnie wybór papierów jest naprawdę szeroki i obejmuje arkusze o różnej gramaturze, zarówno powlekane jak i niepowlekane.Tym bardziej wskazane jest, aby temat ten omówić szczegółowo z drukarnią.

Dodatkowym elementem, który pozwala na skuteczne wyróżnienie się spośród innych pozycji jest zastosowanie uszlachetnień. Do wyboru mamy liczne lakiery np. 2D oraz 3D, a także strukturalne, tłoczenia folią o różnych kolorach, które możemy wykonywać już od 1 egzemplarza.

Coraz częściej pierwszym stykiem punktu z Klientami jest właśnie wygląd okładki książki, warto więc dopracować wszystkie detale związane z warstwą druku oraz uszlachetnień.

Drukowanie książek z PDF - na co zwrócić uwagę?

Podsumowując, drukowanie dokumentów z pliku PDF, należy poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami. Aby wydruk był wystarczająco dobrej jakości, powinniśmy zadbać o kilka aspektów. Poniżej przedstawiamy naszą check listę:

 • Rozmiar i orientacja strony: Format wydruku powinien odpowiadać wybranemu standardowi (np. A4, B5). Dodatkowo warto sprawdzić, czy preferowana przez nas orientacja strony jest poprawna i w całym pliku taka sama.

 • Spady i marginesy: Odpowiedni układ na stronie, pozwala na właściwe ułożenie tekstu i obrazów, zapobiegając tym samym obcięciu ważnych elementów projektu.

 • Rozdzielczość obrazów: Należy pamiętać, że im wyższej jakości oczekujemy na wydruku, tym większą rozdzielczość reprodukcji powinniśmy zapewnić przesyłając pliki do druku.

 • Kolory: Warto upewnić się, że profil kolorów jest odpowiednio dostosowany do druku. Jeśli książka ma być drukowana w kolorze, należy skonfigurować PDF w trybie CMYK. W przypadku wydruku monochromatycznego (czarno-białego) należy użyć trybu Grayscale (inaczej: skala szarości).

 • Czcionki: Warto wybrać popularne i powszechnie dostępne czcionki, aby uniknąć problemów z zagnieżdżeniem czcionek w pliku. W przypadku niestandardowych czcionek należy upewnić się, że są one dołączone do dokumentu lub ewentualnie zamienione na krzywe.

 • Prostota projektu: Skomplikowany układ treści może spowodować brak czytelności całości lub części tekstu.

 • Wersja PDF: Wybierz odpowiednią wersję PDF do druku zgodną z normami ISO

 • Sprawdzenie poprawności: Przed przesłaniem pliku do drukarni, zawsze dokładnie sprawdź, czy nie ma w nim błędów ortograficznych, błędów w składzie lub innych usterek mogących mieć wpływ na wydruk.

Należy pamiętać, że przy akceptacji elektronicznej plików powinno się ostatecznie zaakceptować pod względem merytorycznym całość przekazanego materiału do druku.Powered by MasterApps