Ile kosztuje wydruk książki?

Ile kosztuje wydruk książki?

Czy samodzielne wydanie książki jest trudne? Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Proces wydania książki jest wieloetapowy i czasochłonny, a stworzenie treści to jedynie początek pracy. Kolejnym etapem jest drukowanie gotowej publikacji i to o tym właśnie chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać. Co wpływa na cenę i jak obliczyć ostateczną kwotę druku książki? O tym więcej w poniższym artykule.

Spis treści:

 1. Od czego zależy koszt wydruku książki?

 2. Formaty książek

 3. Papier powlekany, papier satynowy, a może offset?

 4. Oprawy książek

 5. Uszlachetnienia, czyli jak stworzyć niepowtarzalną książkę

 6. Ile kosztuje drukowanie książek na zamówienie?

Od czego zależy koszt wydruku książki?

Wydruk w postaci książki to dobry sposób na zaprezentowanie swojego dzieła. Koszt wydrukowania własnej książki zależy od wielu czynników, m.in. tj.:

 • Nakład - drukowanie większej liczby egzemplarzy obniża koszt jednostkowy. Warto zatem przemyśleć, jaki nakład będzie nam potrzebny. Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usługi POD (print on demand - z j. ang. druk na życzenie), dzięki której nie ma konieczności zamawiania większych partii książek i jej magazynowania.

 • Objętość książki - ogólnie przyjęta zasada mówi, że im większa liczba stron, tym wyższe koszty druku. Ostateczna strona zależne również od wielkości tekstu, odstępów międzyliterowych i innych aspektów związanych z łamaniem i składem publikacji do druku.

 • Technologia druku książki - dwie najpopularniejsze technologie drukowania to druk offsetowy oraz cyfrowy. W drukarni SOWA często korzystamy z możliwości jakie dają nam obie metody, aby uzyskać jak najbardziej optymalny pod względem estetycznym i cenowym efekt;

 • Format - niezależnie od wybranego formatu publikacji np. A5, B5, A4, itp., warto pamiętać o tym, że im bliżej standardowego formatu, tym większa szansa na optymalizację kosztów druku. Niestandardowe wymiary z reguły podnoszą koszty produkcyjne;

 • Kolor - drukowanie w pełnym kolorze (4+4) jest droższe niż czarno-biały wydruk (1+1);

 • Papier - rodzaj papieru jest czynnikiem mocno wpływającym na cenę jednostkową publikacji i koszty produkcyjne. Do wyboru mamy między innymi papiery powlekane i niepowlekane w różnym zakresie gramatur;

 • Oprawa - w zależności od tego, jaki efekt planujemy uzyskać, gotowy wkład można oprawić na kilka sposobów, o których więcej piszemy w dalszej części artykułu;

 • Uszlachetnienia - to pojęcie odnoszące się do wykończenia naszej publikacji. Poprzez użycie folii, lakierów i różnych technik uszlachetniających możemy podnieść jej walory estetyczne i wizualne. Wybór uszlachetnień może mieć wpływ na ostateczną cenę wydruku.

Formaty książek

Nowoczesne metody poligraficzne pozwalają na drukowanie książek nie tylko w standardowych formatach. Wiele drukarni umożliwia obecnie personalizację rozmiarów wydruku według preferencji klienta. Daje to bardzo dużą swobodę i możliwość zaprojektowania niepowtarzalnej książki. Warto jednak mieć świadomość odnośnie popularnych formatów oraz ich zastosowań.

Format A4 (210 mm × 297 mm)

Zastosowanie: Standardowy rozmiar papieru w wielu krajach i najczęściej stosowany format dla drukowanych dokumentów, takich jak listy, raporty, ulotki, katalogi, instrukcje.

Format A5 (148 mm × 210 mm)

Zastosowanie: Poza drukiem książek, format ten jest powszechnie używany do drukowania małych broszur, notatek, dzienników, bookletów, zaproszeń, menu. W drukarni SOWA oprócz wersji standardowej formatu A5 (148 mm x 210 mm) wyróżniamy również format A5- (A5 pomniejszony) o wymiarach 145 mm x 205 mm i A5+ (A5 powiększony) o wymiarach 155 mm x 230 mm, które z różnych względów kompozycyjnych mogą sprawdzić się lepiej niż format podstawowy.

Format B5 (170 mm × 240 mm)

Zastosowanie: Często stosowany do wydruku magazynów, katalogów, dzienników i wielu innych publikacji
o średnim formacie.

Wybór odpowiedniego formatu książki zależy od kilku czynników, takich jak ilość treści do umieszczenia, preferowany styl projektowania oraz zastosowanie (np. cel marketingowy, edukacyjny, artystyczny) oraz łatwość dystrybucji i przechowywania. Wybierając odpowiedni format, należy uwzględnić również aspekty praktyczne, w które wlicza się koszt wydruku książki. Stosowanie mocno odbiegających od standardowych formatów publikacji wiąże się ze wzrostem kosztów produkcyjnych.

Papier powlekany, papier satynowy, a może offset?

Wybór odpowiedniego gatunku papieru wpływa na to jak odbiorca będzie odbierał zawartość książki. Decydując się na druk publikacji, skorzystać możemy z kilku rodzajów papieru. W zależności od charakteru pracy, którą chcemy wydrukować możemy zdecydować się na takie papiery, jak np. papiery powlekane i niepowlekane o różnym zakresie gramaturowym.

Wybierając papier do druku warto zwrócić uwagę na jego gramaturę. Papieru typu offset użyjemy do większości publikacji, tj. druku czasopism, książek beletrystycznych, słowników. Z kolei papieru kredowego użyjemy w katalogach branżowych lub bogato ilustrowanych książkach, np. dla dzieci i młodzieży, a także
w poradnikach i albumach.

Oprawy książek

Typy opraw książek i innych publikacji różnią się pod względem wyglądu, wytrzymałości, elastyczności
i kosztów. Decydując się na wybór odpowiedniej oprawy wybierać możemy spośród kilku dostępnych opcji.

Oprawa twarda szyta nićmi - jest często stosowana w luksusowych wydaniach, albumach, edycjach kolekcjonerskich i książkach o wysokiej wartości edytorskiej. Książki w twardej oprawie są wytrzymałe, przez co mogą być używane wielokrotnie i przechowywane na półkach, np. w bibliotekach.

Zalety: Wytrzymałość i trwałość, elegancki wygląd, dobra ochrona dla zawartości książki, długi czas eksploatacji.

Wady: Wysoki koszt produkcji w porównaniu z pozostałymi rodzajami oprawy.

Oprawa miękka szyta nićmi - podobnie jak oprawa twarda, oprawa miękka szyta nićmi jest wykorzystywana
w książkach, które z założenia będą często użytkowane. Podczas produkcji uszyty nićmi gotowy blok jest wklejany w miękką oprawę. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać produkt o wysokiej wytrzymałości.

Zalety: Wyższa elastyczność, niższy koszt produkcji, dostępność dla większego zakresu projektów, bardziej wytrzymała niż okładka miękka klejona.

Wady: Mniejsza wytrzymałość i trwałość w porównaniu z oprawą twardą, może być bardziej podatna na uszkodzenia w intensywnym użytkowaniu.

Oprawa miękka klejona - to najtańszy, a zarazem najpopularniejszy sposób na zabezpieczenie zawartości książki. Stosuje się ją w wielu rodzajach publikacji ze względu na niskie koszty produkcji. W tym przypadku blok kartek jest wklejany bezpośrednio do oprawy.

Zalety: Wyższa elastyczność, niższy koszt produ

kcji, dostępność dla większego zakresu projektów.

Wady: Mniejsza wytrzymałość i trwałość w porównaniu z oprawą twardą oraz oprawą miękką szytą nićmi, może być bardziej podatna na uszkodzenia w intensywnym użytkowaniu.

Oprawa zeszytowa szyta drutem - jest powszechnie używana w podręcznikach, notatnikach, broszurach, czasopismach, kalendarzach i innych materiałach o krótkim cyklu życia. Stanowi popularny wybór dla publikacji, które wymagają regularnej aktualizacji.

Zalety: Praktyczność, możliwość łatwego otwierania i wygładzania, wygodne korzystanie z książki podczas pisania czy robienia notatek.

Wady: Decydując się na oprawę zeszytową należy wziąć pod uwagę jej ograniczenia, a dokładnie fakt, że cała publikacja powinna mieścić się na 96 stronach (większa ilość stron nie jest wskazana ze względów estetycznych). Do publikacji bardziej eleganckich, oprawa zeszytowa nie znajduje zastosowania.

Oprawa spiralowa - jest idealna dla notesów, zeszytów, kalendarzy, albumów do rysowania, dzienników podróży i innych publikacji, które wymagają dużo przestrzeni na notatki, rysunki i zmiany w układzie stron.

Zalety: Wygodne otwieranie i zamykanie, możliwość składania do 360 stopni, umożliwia lepsze wykorzystanie przestrzeni na stronach.

Wady: Mniej elegancka wizualnie, nie nadaje się do publikacji o wysokiej wartości estetycznej, nieco mniej trwała od innych rodzajów opraw.

Wybór odpowiedniej oprawy zależy od charakteru publikacji, przeznaczenia, ilości stron, budżetu oraz preferencji estetycznych. Oprawa twarda i miękka są bardziej popularne dla tradycyjnych książek, podczas gdy oprawa zeszytowa i spiralowa często stosowana jest w bardziej praktycznych materiałach, takich jak zeszyty, notesy i kalendarze. Warto wziąć pod uwagę fakt, że wybór oprawy może wpływać na odbiór
i wrażenia czytelnika. Warto zatem dobrze dopasować rodzaj oprawy do zawartości i celu publikacji.

Uszlachetnienia, czyli jak stworzyć niepowtarzalną książkę

Uszlachetnienie książek polega na podniesieniu walorów estetycznych oraz wizualnych publikacji. W zależności od wybranego uszlachetnienia możemy lakierować okładki książek (do wyboru jest lakierowanie 2D, lakierowanie 3D, czy też lakier strukturalny) lub uszlachetniać je tłoczeniem folią o różnych kolorach na gorąco (tzw. hot-stamping). Uzyskujemy w ten sposób efekt produktu premium. W nowoczesnym druku poligraficznym stosuje się:
 • Laminowanie: Pokrywanie okładki cienką warstwą folii laminującej. W zależności od rodzaju folii, książka może zyskać matowe lub błyszczące wykończenie.

 • Lakierowanie miejscowe UV: Pozwala na pokrycie okładki błyszczącą warstwą lakieru, który podnosi właściwości estetyczne oprawy oraz wyróżnia dane elementy oprawy. Stosowane jest lakierowanie 2D/3D oraz lakierowanie strukturalne (w zależności od przesłanych przez Klienta plików z projektem).

 • Hot stamping: To bardzo popularna metoda wytłaczania na gorąco. W drukarni SOWA proces realizowany jest za pomocą technologii cyfrowej na maszynie marki MGI JetVARNISH 3DS+iFOIL. Istnieje możliwość tłoczenia folią złotą, srebrną, niebieską, czerwoną lub zieloną.

 • Papier wysokiej jakości: Wydania luksusowe mogą używać papieru o lepszej jakości, zwykle z większą gramaturą, co nadaje stronom wyższy poziom trwałości i estetyki.

 • Zawartość dodatkowa: W niektórych wydaniach znaleźć można dodatkowe elementy, takie jak wydrukowane zakładki, mapy, grafiki lub wklejki, które wzbogacają doświadczenia czytelnika.

Ile kosztuje drukowanie książek na zamówienie?

Na cenę druku książki składa się wiele czynników. Zaliczyć możemy do nich m.in. wielkość nakładu, format publikacji, ilość stron, gatunek użytego papieru i materiału oprawy oraz zastosowane uszlachetnienia. Proces wyceny może okazać się nieprzyjemnym obowiązkiem, dlatego z myślą o wszystkich przyszłych wydawcach przygotowaliśmy kalkulator druku książek, który ułatwi proces konfiguracji i wyceny druku. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałą ofertą drukarni SOWA, która oprócz usługi druku książek oferuje także druk ulotek, plakatów, folderów, opakowań i teczek.Powered by MasterApps